Metin Sofuoğlu - Röportaj Karate Türk Dergisi | Sofuoğlu Karate Spor Kulübü

Metin Sofuoğlu - Röportaj Karate Türk Dergisi

Medya Köşesi'ne Dön

Röportaj Metni:

Yıllarca kumitenin yanında deyim yerindeyse "üvey evlat" muamelesi gören kata son yıllarda önemli bir gelişme gösterdi. İkibinli yılların ortalarından sonra yolları kesişen Arslan Çalışkan, Orçun Duman ve Metin Sofuoğlu'nun bu gelişmede payı çok büyük. 2011 yılında İsviçre'de düzenlenen Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda bronz madalya kazanarak bir ilki gerçekleştiren Erkek Kata Milli Takımı geçen yıl Tenerife'de (Metin Sofuoğlu'nun sakatlığı nedeniyle Ali Sofuoğlu takımdaydı) aynı başarıyı tekrarladı.

Dünya Karate Şampiyonası'nda 3.lük maçı yapan ekibin üyeleriyle bir yıl önce gerçekleştirdiğimiz söyleşinin başına gelmeyenler kalmadı! Sultanahmet'te turistlerin şaşkın bakışları arasında gerçekleştirdiğimiz fotoğraf çekimi de en az röportaj kadar özel oldu. Ekibin üyelerinden Metin Sofuoğlu'nun aşağıdaki sözleri bu röportajın özeti aslında: "Takım olarak yeni hedefimiz Avrupa Şampiyonası'nda final oynamak ve Dünya Şampiyonası'nda da kürsüde yer almak. Kata dalında kürsüde yer almak uzun süreli ve özverili bir çalışmayla mümkündür. 2007 yılından beri yaptığımız çalışmaların ilk meyvelerini 2011 yılında almaya başladık. İnşallah yeni hedeflerimizi de gerçekleştirir ve daha nice ilklere birlikte imza atarız. Bunu yapabilecek kapasite ve inancımız mevcut."

Metin Sofuoğlu: İşin Sırrı İletişim

"İyi bir kata takımı en iyi üç sporcudan değil, en iyi anlaşan üç sporcudan kurulmalıdır. Birbirimizi anlamamız hedeflerimize doğrudan gidebilmemizde önemli bir etken"

Metin Sofuoğlu karateye 2001 yılında babasının yönlendirmesiyle başlamış. Eski şampiyon Haldun Alagaş'ın adını taşıyan spor salonunda karate branşına kayıt yaptıran ilk sporcu olduğunu vurguluyor. Eski bir futbolcu olan babasının kendisini spora yönlendirdiğini söyleyen Sofuoğlu "İlk olarak yaz tatilini değerlendirmek amacıyla Haldun Alagaş Spor Kompleksi'ne gittik. Salonu gezerken Levent Hoca (Levent Aydemir) ile tanıştık. Kendisi bize karate sporunu tanıttı ve ardından hemen kayıt yaptırdık. Bana karate sporunu sevdiren Levent hocam ile kısa bir süre çalıştıktan sonra salonumuza gelen Mehmet İzyurdu ve Turhan Kaptan ile çalıştım. İlk defa 2003 yılında Turhan hocamla beraber Milli takıma girdim ve yıldızlar kategorisinde Balkan Şampiyonu oldum. 2006 yılında o dönem Milli Takımlar Teknik Direktörü olan Başkan Esat Delihasan, beni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'ne aldı. Orada 2011 yılına kadar Turgay Yeşilyurt hocalığımı yaptı. Halen Savaş Altın ve Murat Delihasan ile çalışıyorum. Üzerimde emeği olan bütün hocalarıma sonsuz teşekkür ederim" diyor.

Metin Sofuoğlu ilk yıllarda hem kata hem de kumite müsabakalarına katılmış, daha sonra katada daha başarılı olduğunu görünce bu alana yönelmiş.

KATA ÖZVERİ İSTER

Sofuoğlu'nun kişisel olarak kazandığı madalyalar da koleksiyonunda önemli bir yer tutuyor: "Kişisel olarak 2007 yılında Ümitler Avrupa 3.lüğü, yine 2007 yılında Ümitler Dünya 3.lüğü ve 2008 yılında Ümitler Avrupa 2.liği dereceleri aldım. 2011 yılında da 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda üçüncülüğüm var."

Metin'e göre takım olarak en büyük artıları iyi iletişim kurabilmeleri. "İletişim kurduktan sonra zaten gerisi çalışmayla geliyor. Birbirimizi anlamamız hedeflerimize doğrudan gidebilmemizde önemli bir etken. Bence iyi bir kata takımı, en iyi üç sporcudan değil en iyi anlaşan üç sporcudan kurulmalıdır. Bunun en büyük örneği de 2008 yılında Dünya Şampiyonu olan Fransa'dır. Rakiplerimize göre kıyasladığımızda, yaş ortalaması en genç olan takımız. Ayrıca fiziksel olarak en uyumlu ekiplerden biriyiz. Her tekniği uygulayabilecek kapasitedeyiz. Bunlar da bizim diğer artı yönlerimiz diye düşünüyorum." Eksik yönleriniz sorusuna "En büyük eksiğimiz kendimize ait bir stilimizin olmayışı" cümlesiyle giriyor ve bu durumu şu sözlerle açıklıyor: "Şöyle bir sayarsak İtalyanların tekmeleri ve dachileri iyidir, Fransızlar dinamik kata yapar, Japonlar düzgün ve gerçekçi teknik uygular...Bu soruyu Türkler olarak sorduğumuzda ortaya bir şey koyamıyoruz. Bizde her şeyden biraz var. Bence fark yaratmak için, kendimize has bir stil oluşturmamız ve sabırla onu uygulamamız gerekmektedir."

Metin Sofuoğlu takımın hedef çıtasını oldukça yükseğe koyuyor: "Takım olarak yeni hedefimiz Avrupa Şampiyonası'nda final oynamak ve Dünya Şampiyonası'nda da kürsüde yer almak. Kata dalında kürsüde yer almak uzun süreli ve özverili bir çalışmayla mümkündür. 2007 yılından beri yaptığımız çalışmaların ilk meyvelerini 2011 yılında almaya başladık. İnşallah yeni hedeflerimizi de gerçekleştirir ve yine bir ilke imza atarız."

Giriş Formu
Arama


Copyright © 2017. Sofuoğlu Karate Spor Kulübü.
e-mail: sofuoglukarate@gmail.com
Telefon ve WhatsApp: 0539 637 11 88 Telefon-2: 0850 840 80 57
Adres: Atakent Mh. Gelibolu Cd. No:34 Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Spor Salonu / Ümraniye (Haritada Göster)

     
Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz